תוכנית יעדים ללקוחות כך תגדיל את המכירות שלך – בוודאות!

תוכנית יעדים ללקוחות
תוכנית יעדים ללקוחות

בניית תוכנית יעדים ללקוחות

השתגעת? תוכנית יעדים ללקוחות?הלקוחות לא יסכימו, הם לא עובדים אצלנו.

היקף הפעילות של הלקוחות משפיע באופן ישיר על התוצאות העיסקיות שלך. אז מדוע לא לייצר הלימה בין פעילות הלקוחות לתוכניות החברה?

סוף השנה הינו מועד הכנת תוכניות היעדים ותוכניות העבודה לשנה הבאה. מנהלים בחברות בונים תוכניות שנתיות במגוון תחומים: תוכנית יעדי מכירות, רכש, יצור, שיווק ופרסום, רווחה, תוכנית יעדים לאנשי מכירות ועוד. מטרת תוכניות היעדים להוות את הסמן והמטרה אליה שואפים להגיע, כל מנהל ומנהלת יודעים כי הכנת תוכניות שנתיות נדרשת וחשובה. אך מדוע לא מתכננים גם תוכנית יעדים ללקוחות?

מה בנוגע לתוכנית יעדים ללקוחות?

חברות הפועלות בתחום ה- B2B עם לקוחות קבועים (חנויות, יצרנים, סיטונאים, משווקים וכו’) מתכננות תוכניות שנראות מבטיחות מאוד על הנייר (או על האקסל) אך התוצאות העסקיות שלהן תלויות באופן ישיר בלקוחות. אם כך, מדוע לא לייצר הלימה בין פעילות הלקוחות לתוכניות החברה?

בחברות יבואניות העוסקות בייבוא מוצרים וערוץ ההפצה העיקרי הוא חנויות, אנשי המכירות נפגשים אחת לתקופה (שבוע, חודש, רבעון) עם בעל החנות על מנת שיבצע הזמנת מוצרים. במצב כזה, אין לכם או לאנשי המכירות יכולת לנהל או להשפיע על התהליך ואתם נתונים להחלטת הלקוח האם לרכוש מכם. לבעל החנות אין מחוייבות אליכם, הוא יכול (תיאורטית ומעשית) להזמין מכל מתחרה שלכם, רמת הנאמנות שלו משתנה על פי צרכיו ורצונותיו ולמען האמת, אין לו אינטרס לרכוש בהכרח את המוצרים שלכם (אפילו אם אתם הכי זולים בשוק).

מטרת תוכנית יעדים ללקוחות

בין לקוחותיכם יש לקוחות שרוכשים מכם רק מוצרים ספציפיים ואילו מוצרים אחרים הם מעדיפים לרכוש מהמתחרים שלכם. הם אלו שקובעים לכם את תמהיל המוצרים שתמכרו ואת קצב גלגול המלאי, שלכם.

לתמהיל הרכישות שלקוחות רוכשים יש חשיבות רבה על התוצאות העסקיות שלכם ולא נכון למדוד אותם רק עפ”י ההיקפים הכספיים. יתכן מצב, שהלקוחות רוכשים מכם מגוון מ וצרים מצומצם בהיקפים גדולים אך אלו המוצרים הכי פחות רווחיים לכם. האם זה עומד בתוכניות היעדים שלכם? האם המטרה שלכם למכור הרבה ולהרוויח מעט?

תוכנית יעדים ללקוחות, משנה את כללי המשחק ונותנת מענה לסוגיית היקפי מכירות, תמהיל הרכישות ושומרת על הרווחיות שלכם. בנוסף, תוכנית יעדים ללקוחות, מעמיקה את הנאמנות של הלקוחות (גם אם היא נאמנות אינטרסנטית וכלכלית נטו) אליכם ויוצרת תיעדוף על פני המתחרים שלכם. באמצעות תוכנית יעדים נכונה ומדויקת, באפשרותכם לייצר לבעל החנות כדאיות והעדפה.

מדוע כדאי ללקוח להצטרף לתוכנית היעדים?

תנו ללקוח הטבה מותנית בעמידה ביעדים שתהפוך את התהליך לכדאי עבורו. יש מגוון רחב של אפשרויות לבניית תוכנית יעדים ללקוחות, המשותף לכולן  – הן יוצרות חיבור אינטרסים בינכם ובין הלקוח. הלקוח ייהנה מהטבה, אתם תקבלו אצלו עדיפות ותשיגו את היעדים שקבעתם.

3 גישות לבניית תוכנית יעדים ללקוחות:

תכנית יעד להזמנת מסגרת – 

הלקוח מתחייב על הזמנות בהיקף מסויים במהלך השנה ומשלם את הסכום ב 12 תשלומים מראש. בתמורה, יגולם לו אחוז הנחה בנוסף על ההנחות הקבועות שלו. ההנחה הנוספת תתווסף בכל חשבונית ובכל הזמנה של הלקוח במהלך השנה.

תוכנית יעדים עפ”י המחזור הכספי

קיבעו לכל לקוח יעד רכישות שנתי. היה והלקוח הגיע ליעד הרכישות בהיקף הכספי עליו סיכמתם, יקבל הנחה (או שווה ערך) רטרואקטיבית על כל השנה (רצוי לגלם את ההנחה במוצרים ולא באחוזי הנחה, שומר על הרווחיות שלכם).

תוכנית יעדים מדורגת

תוכנית יעדים המבוססת על מדרג הטבות עולה. התוכנית כוללת היקף רכישות כספי, וגם תמהיל מוצרים. על מנת ליהנות מהבונוס המלא על הלקוח לעמוד ביעדיו בכל הפרמטרים. (לתפיסתי המקצועית זו תוכנית היעדים האולטימטיבית).

איך בונים תכנית יעדים ללקוחות?

ראשית, מנתחים את הפעילות העסקית של כל לקוח, מומלץ 3 שנים אחרונות (מינימום שנה אחת). את הניתוח ניתן לחלק לרבעונים או עפ”י תקופות השנה במידה והמוצר שלכם מוטה עונתיות (בגדי ים, מעילים, פירות העונה וכו’).

בניתוח הלקוח יש לבחון את הפרמטרים הבאים:

 • היקפים הכספיים – האם חלו שינויים במהלך התקופה, האם גדלו או קטנו סכומי הרכישה.
 • תמהיל המוצרים – מהו מרכיב הרכישה העיקרי של הלקוח ומהו מגוון המוצרים אותם הוא רוכש מכם.
 • רווחיות – האם הפעילות העסקית עם הלקוח רווחית לכם.
 • פוטנציאל הלקוח – מהו הפוטנציאל העסקי של הלקוח וכמה אתם מממשים מתוך הפוטנציאל אצל הלקוח.

לאחר הניתוח האישי של כל לקוח, בחנו היכן ממוצב הלקוח ביחס לממוצע כל הלקוחות בכל פרמטר. (היקף כספי, עפ”י קטגוריה, בכל מוצר, סך הרווחיות וכו’). בפרמטרים שהלקוח נמצא מתחת לממוצע, אלו הפרמטרים בהם עליכם למקד מאמץ בפעילות עם הלקוח, אלו מנועי הצמיחה שלכם. פרמטרים בהם הלקוח נמצע מעל הממוצע עליכם לשמר כחלק מתוכנית היעדים.

* הערה – יתכנו פרמטרים נוספים שידרשו לתוכנית היעדים בהתאמה לתחום פעילות החברה.

בסיס תוכנית היעדים ללקוח

סך הפעילות של הלקוח בשנה קודמת, משולב עם המיקום שלו בכל פרמטר ביחס לממוצע הכללי של הלקוחות (רצוי לחלק את הלקוחות ל – 3 סוגים: גדולים, בינוניים וקטנים ולבצע השוואת ממוצעים בינהם) ולהתפלגות התמהיל ומגוון המוצרים שרוכש.

כך בונים תוכנית יעדים ללקוח

תוכנית יעדים ללקוחות

 • יעד כללי השנה – היעד הכספי המשכלל את כל הפרמטרים של תוכנית היעדים.
 • סה”כ יתרה ליעד – חוסר/עודף ביחס ליעד בנקודת זמן הבדיקה.
 • רכישות בפועל עד כה – ההיקף הכספי של סך רכישות הלקוח מיום השקת תוכנית היעדים.
 • קצב מכירה עד סוף תקופה – מציג את הצפי להיקף הכספי הכללי במידה והלקוח ימשיך להזמין בקצב הנוכחי.
 • אחוזי ביצוע ביחס ליעד – מציג את הפער (באחוזים) מהיעד אם ימשיך בקצב הרכישות הנוכחי.
 • סה”כ שנה קודמת –היקף הרכישות הכללי בשנה הקודמת.
 • גידול בפועל – בכמה גדל או קטן היקף ההזמנות של הלקוח ביחס לשנה קודמת בכסף (לא באחוזים).

* הערה – הטבלה המוצגת מתייחסת ליעד כספי כללי. יש להכין טבלאות דומות לכל פרמטר שרוצים לשלב בתוכנית היעדים (קטגוריה, מוצר וכו’).

מעקב קצב התקדמות

לאחר השקת תוכנית יעדים ללקוחות, על איש המכירות לבצע מעקב שוטף על קצב ההתקדמות ביחס לתוכנית. בכל פרמטר שיזהה פער בין היעד לבין הביצוע בפועל, על איש המכירות להסב את תשומת ליבו של הלקוח, לנתח יחד איתו את הסיבות ולעזור לו לסגור את הפער.

תוכנית יעדים ללקוחות עוזרת לאיש המכירות לנהל באופן מיטבי את תיק הלקוח, להשפיע על התוצאות העסקיות ועל היקפי הרכישות. כך תהפכו תהליך פסיבי הנתון להחלטת הלקוח לתהליך אקטיבי המנוהל ע”י איש המכירות.

רוצים ליישם תוכנית יעדים ללקוחות בחברה שלכם?
הקפה עלי.

צרו קשר ונבנה יחד תוכנית יעדים ללקוחות שלך –

מאמרים שמנהלים בחרו לקרוא

ערכת הכנה לתהליך מו"מ

הכנה לתהליך מו”מ

לאחר שקראת את המדריך ל- “ניהול מו”מ בשיטת הגישור” אתה יודע שצריך להתכונן למו”מ ולבנות את התהליך בצורה מסודרת. הכנתי עבורך רשימה שתעזור לך בניהול משא ומתן

למאמר המלא »
תוכנית תגמול ושכר לאנשי מכירות

תכניות תגמול ושכר לאנשי מכירות

איך בונים תכנית תגמול ושכר לאנשי מכירות? על מה מתגמלים? כמה מהווה שכר הבסיס מהשכר הכללי? מספר דרכי פעולה לבניית תוכנית תגמול ושכר לאנשי מכירות שמניעה אותם למכור יותר.
בנוסף, שיטות פשוטות לגיבוש תוכניות תגמול ובונוסים שלא יגרמו לך לפשוט רגל.

למאמר המלא »
מכירות מומחים

מכירות מומחים

איך לגרום למומחים מקצועיים להיות אנשי מכירות מעולים. מומחים לא אוהבים את ההגדרה של אנשי מכירות, שיטות וכלים כיצד לרתום אותם למטרות וליעדים העסקיים שלך.

למאמר המלא »
הדרכת מכירות בשיטת הגישור

32 שנות הניסיון שלי בשטח כמנהל מכירות בחברות גדולות ומובילות, היוו את היסודות לשיטה הייחודית שפיתחתי להגדלת מכירות, לשיפור הרווחים ולעמידה ביעדים העסקיים… המשך לקרוא >>

מנהלים ממליצים

טיפים למכירות

שיטות הפעולה

בנה את אסטרטגיית היציאה​ של אנשי המכירות שלך!!

סדנת מכירות בשיטת הגישור – יוצרים שגרת מכירות חדשה, מדוייקת ומשתלמת יותר!!!

עוד על אסטרטגיית היציאה >>

איתור מנועי צמיחה לפיתוח עסקי להרחבת הפעילות עם לקוחות קיימים, גיוס לקוחות חדשים ואיתור הזדמנויות להגעה לקהלים חדשים ולמוצרים מותאמים.

לתיאום פגישה (ללא התחייבות) >>

הכנה והטמעת תכנית פעולה אפקטיבית להגדלת המכירות. הובלת תוכנית הפעולה יחד עם מנהלי החברה ואנשי המכירות להגדלת נתח השוק והמכירות.

איך מכינים תוכנית פעולה >>

3 הכללים לחברה בצמיחה – תכנון, ניהול ובקרה. בניית תהליכי ניהול מתקדמים מבוססים על ניתוח שוק הפעילות ופוטנציאל הצמיחה. תכנון מדוייק לתהליכים חוצי חברה.

קרא עוד על תכנון עסקי >>
WhatsApp chat